Včelařské stránky Víti Vydry

Prodej medu přímo od včelaře

Proč jen pastový med a žádný jiný?

Med který vydrží dlouho tekutý je téměř s jistotou znehodnocený přehřátím na vysokou teplotu. Každý med je přesycený roztok jednoduchých cukrů a proto jeho přirozenou vlastností je krystalizace (výjimkou je vodově čirý akátový med a některé medovicové medy, ty jsou naopak černé jak bota). Pokud byste med chtěli mít tekutý, musel bych jej rozehřát. Opatrné rozehřátí medu sice příliš neublíží, ale brzy vám ve sklenici opět ztuhne. A už nebude tak měkký, jako byl po pastování. Tak proto. Pokud skutečně chcete mít tekutý med a jiný vám nechutná, rozehřejte si vždy malé množství doma sami. Jen takové množství, které stačíte spotřebovat během několika dní. . Svého medu si vážím, nechtějte po mě, abych ho znehodnocoval přehříváním - takový si kupte v supermarketu!

Včelnice

Mám včelnice na dvou místech, med z nich se přirozeně trochu liší.

Včelnice Jinočany (okres Praha-západ)

Jarní med z této včelnice je namíchán z nektaru mnoha různých druhů rostlin. Především vrb, pampelišek, mirobalánu, třešní, jabloní, klenu a řepky olejky. Med je velmi světlý, vynikající pro přípravu pastového medu .

Med z druhé snůšky je tmavší a bývá též namíchán z několika druhů květů. Z akátu, lip, ostružin, svazenky či slunečnice.

Včelnice Vlková (okres Kutná Hora)

Jarní med z této včelnice je především z nektaru vrb, pampelišek a řepky olejky. Med je také velmi světlý, vynikající pro přípravu pastového medu .

Med z druhé snůšky je tmavší, někdy až velmi tmavý, a bývá namíchán z květů lip a z medovice, především jedlové.

Prodej

Med si můžete koupit pouze v kilovém balení a to v Jinočanech nebo v Čimicích, viz kontakty. Větší množství v okolí Prahy po domluvě dovezu. Poštou med neposílám.