Včelařské stránky Víti Vydry

Příručka přežití alternativního včelaře

Aneb několik rad alternativním začátečníkům, jak nepřijít o včely, nenaštvat sousedy a nedostat pokutu

Je ta alternativa vůbec k něčemu dobrá? - Lze včelařit bez chemie? - Jak nepřijít o včely - Ohleduplný včelař
Seznam léčivých látek - Bond test

Je ta alternativa vůbec k něčemu dobrá?

Medné krávy, japončící, warré, košnice, volná stavba atp. - to všechno už tu přeci dávno bylo. Jen se tomu říkalo jinak. Včelaři objevují mnohé již dávno zapomenuté věci, které znali staří brtníci, ale moderní včelaři je ke své škodě neznají. To jeden přínos alternativního včelaření - méně technologie a více respektu ke včelám, k jejich dílu, k rytmu jejich života.

Dalším, opravdovým a zásadním přínosem pak může být alternativa v přístupu k nemocem. Již od roku 1978 je v České republice kleštík včelí nebo-li Varroa destructor, a za celou tu dobu není vidět žádný znatelný pokrok ve zvládání nemoci jím způsobené, varoózy. Myšlení včelařů i veterinářů se poněkud zakonzervovalo. Zvyk, v kombinaci se strachem z nemoci, dělá svoje. Včelař začátečník, když prvně zjistí, kolik chemikálií se do včelstev v současnosti "aplikuje", musí být vyděšen. Med je přeci čistá přírodní potravina! Nebo už není? A začne přemýšlet co s tím. A ejhle - je z něj alternativec!

Lze včelařit bez chemie?

To je logicky hlavní otázka, která mladého alternativce trápí. Odpověd je vcelku jednoduchá - lze, ale je to docela obtížné.
A to hned ze tří důvodů.

 1. používání chemie je povinné a řízené Státní veterinární správou (jsme zřejmě jediný stát na světě, kde to takto funguje)
 2. pokud to "jen tak nechá být" brzy přijde o včely
 3. sousedé ho opravdu nebudou mít rádi

Musí se tedy nějak vypořádat se zákonem. Musí se naučit včelařit tak, aby jeho včelky přežily. A nesmí ohrozit své sousedy - včelaře. Vezměme to postupně:

Je nutné dodržovat zákony o léčení včelstev?

Je velmi zvláštní jaké emoce tato otázka vyvolává. A to v zemi, kde dodržování zákonů není zrovna v módě. Kolik řidičů dodržuje v obci předepsanou padesátku? Přitom tam jde o život. Pokud pojedete padesátkou, budou vás mít ostatní řidiči za blbce, ale pokud nebudete fumigovat, strhne se mela.
Jak to tedy je?
Zákon je (měl by být!!!) bičem na bezohledné jedince. Ohleduplný, inteligentní a zkušený řidič (stejně tak včelař) žádný bič nad sebou nepotřebuje. Takže ano, zákony o léčení je třeba dodržovat, pokud nejste vzdělaný, ohleduplný a zkušený včelař. Ovšem pokud takový jste, můžete se o včely starat (zdaleka nejde jen o léčení!) mnohem lépe než jak vám nařizuje zákon. Na přehledném místě pojedete klidně stovkou, abyste na místě nebezpečném zpomalil třeba i na třicet. A když budete opravdu tvrdě pracovat a budete mít štěstí, zjistíte, že kolem obce vlastně vede dálniční obchvat. Pak klidně můžete nechat ostatní včelaře, ať se přes ves vlečou padesátkou, jak jim ukládá zákon.

Co přesně ukládá zákon?

I když budete skvělí řidič, můžou vás chytit policajti . Víme všichni na jakých místech s oblibou měří rychlost…

Abyste se vyhli problémům, je dobré zákony, týkající se léčení včelstev, znát. A dodržovat je alespoň formálně. Případná kontrola totiž zcela jistě bude pouze formální.

Ministerstvo zemědělství vydává každoročně koncem roku Věstník, ve kterém je metodika léčení včelstev popsána. Tato metodika je závazná. Krajské veterinární správy ji v posledních letech přejímají zcela beze změn ve formě takzvaných Mimořádných veterinárních opatření (MVO).

V současné době (2017) Metodika i MVO všem včelařům bez rozdílu nařizují provedení tzv. podzimního preventivního ošetření a to kterýmkoliv schváleným veterinárním léčivým přípravkem (VLP) podle příbalového letáku. Explicitně je jmenován Varidol u kterého jsou stanoveny další pokyny pro jeho použití nad rámec příbalového letáku (musí být aplikován třikrát v době od 10.10. do 31.12. v intervalu 14 - 21 dní).

Prakticky lze legálně provést podzimní ošetření:

Stojí za zmínku, že běžná praxe některých ZO ČSV, tedy 2x ošetření fumigací Varidolem a poté 1x aerosol M1 AER je v rozporu s platnými nařízeními!

Na základě vyšetření zimní měli (odevzdat vzorky měli SVS do 15.2. je povinnost každého chovatele - pozor na to!) SVS může stanovit i povinné předjarní respektive letní ošetření. Předjarní ošetření musí být provedeno do 15.4., letní do 10 dnů po posledním medobraní. Opět kterýmkoliv vhodným a schváleným VLP.

Přehled léčivých přípravků a látek (stav 2017)
léčivo předjaří léto podzim-zima účinná látka organická látka schváleno volně prodejný
Varidol 125 fumigace jen roje a smetence fumigace a aerosol amitraz ne ano ne
MP 10 FUM fumigace jen roje a smetence fumigace pyrethroid tau-fluvalinate ne ano ne
M1 AER nátěr plodu ne aerosol pyrethroid tau-fluvalinate ne ano ne
Gabon PF 90 ne dlouhodobá aplikace ne pyrethroid tau-fluvalinate ne ano ne
Gabon Flum ne dlouhodobá aplikace ne flumethrine ne v testování ne
Apitraz ne dlouhodobá aplikace ne amitraz ne ano ne
Formidol 40 krátkodobá aplikace krátkodobá aplikace riziko malé účinnosti kyselina mravenčí 85 % ano ano ano
Formidol 81 střednědobá aplikace střednědobá aplikace riziko malé účinnosti kyselina mravenčí 85 % ano ano ano
Apiguard při teplotách nad 15 °C ano jen při teplotách nad 15 °C thymol ano ano ano
Thymovar při teplotách nad 15 °C ano ne thymol ano ano ano
MiteGone,
Nassenheider
a jiné odpařovače KM
při rozkvětu meruněk ano riziko malé účinnosti,
ale jde to
kyselina mravenčí 65 % ano ne ano
kyselina šťavelová ? jen roje a smetence pokap nebo pára kyselina šťavelová
dihydrát
ano ne ano
kyselina mléčná ? jen oddělky - postřik ? kyselina mléčná 15 % ano ne ano
Oxuvar ano ano ano kyselina šťavelová (dihydrát) ano ano ano
VarroMed ano ano ano kyselina šťavelová (dihydrát)
kys. mravenčí
ano ano ano

Jak nepřijít o včely?

Správná diagnóza

Především se musíte naučit dobře číst zdravotní stav svých včelstev. Bez toho to bohužel nejde. Alespoň zatím. Je to stejné jako v humánní medicíně. Diagnóza je předpoklad správné léčby. Správná diagnóza není ani v případě včel jednoduchá záležitost.

Začněme přehledem nejnebezpečnějších včelích nemocí současnosti. Jsou to varroóza, viróza způsobená virem deformovaných křídel (DWV), mor včelího plodu a nosematóza.

Varroóza

Kleštík je všudypřítomný parazit a určitě se vyskytuje i ve vašich včeličkách. Jde tedy jen o to naučit se určovat (monitorovat) jeho stav, tedy počet kleštíků ve včelstvu.

Monitoring je trojího druhu:

Všechny tyto způsoby monitoringu byste měli dobře ovládat a naučit se chápat jejich význam. Že je to pracné? Ano, je. Být alternativcem není snadná cesta. Ale vždy se na to můžete vykašlat a začít fumigovat, nebo ne?

DWV

Virus deformovaných křídel, původně prakticky neškodný virus, který se díky varroóze a také díky přístupu k ní stal velmi nebezpečným. Naštěstí se diagnostikuje poměrně snadno. Při kontrole dna úlu stačí prohlédnout mrtvolky. Nemocné včely mají silně zakrnělá křídla do tvaru jakýchsi kyjovitých pahýlů (viz foto). Pokud děláte monitoring varroózy na zavíčkovaném plodu, volte přednostně buňky s plodem těsně před vyběhnutím. Na takovém plodu jsou příznaky DWV též dobře patrné. Spatřit je lze nejdříve na trubčím plodu - trubci jakožto homozygoti jsou na virus nejcitlivější.

Nepříjemnou vlastností DWV je, že se při dosažení určité prahové úrovně viróza rozjíždí velmi rychle. V kritickém období, což je květen až červenec je při silnějším napadení včelstev kleštíkem nutná kontrola na DWV co nejčastěji, to znamená v intervalu asi 14 dní. Jakmile se objeví, je třeba na nic nečekat a zredukovat počet kleštíků vhodným zásahem.

Co s tím?

V boji proti zákeřným nemocem máme k dispozici v principu tři zbraně:

 1. chemické zbraně hromadného ničení
  1. tzv. tvrdé (syntetické akaricidy)
  2. tzv. měkké (organické - byť synteticky vyrobené - látky - kyseliny, éterické oleje atp.)
 2. biologické postupy
 3. šlechtění (selekce)
  1. šlechtění (selekce) včel na varroatoleranci
  2. šlechtění kleštíka (snížení agresivity)
  3. šlechtění virů (snížení virulence)

Chemické léčení

Zákon řeší a nařizuje jen tento způsob řešení problému. V současnosti už je docela obstojný výběr legálních prostředků i na přírodní bázi. Pokud vám chemická cesta vyhovuje a přesto byste chtěli být alespoň maličko alternativní, pak nezbývá než neléčit v termínech, kdy je to nařízeno (copak úředník Státní veterinární správy ví, jak jsou na tom vaše včely?), ale léčit jen podle potřeby. A alespoň některé nařízené termíny vynechat. Brzy zjistíte, že to jde docela dobře. Naopak musíte být připraveni zasáhnout v době, kdy je to potřeba, bez ohledu na zákonný termín. A nerozpakujte se použít organické látky, včetně těch, které nejsou schváleny jako léčivo. To, že nejsou schváleny jako léčivo, neznamená, že je nemůžete použít. Žádný předpis ani nařízení nezakazuje použití kyseliny šťavelové nebo mléčné. Při jejich používání ovšem neplníte zákonnou povinnost léčit.

Biologické postupy a šlechtění

Biologické postupy a zejména šlechtění, to je to, co by každého alternativního včelaře mělo fascinovat především! Takhle funguje příroda a my ji můžeme jen trochu pomoci.

Tento odstavec je nicméně velmi krátký - starý konzervativní včelař vám v tomto směru vůbec nemůže radit. To by pak nebyla žádná alternativa!

Nezapomínejte jen na jedno - i alternativní včelař by měl být ohleduplný! Nevčelaří v této zemi sám!

Ohleduplný včelař

Kleštík a virózy se mohou velmi snadno a ve velkém množství dostat do včelstev vašeho souseda, pokud věci necháte zajít příliš daleko.

Včely napadené velkým množstvím kleštíků začnou trpět virózou, případně i nosematózou a budou slábnout. Po oslabení se mohou stát snadným terčem lupiček, ať už z vaší nebo sousedovi včelnice. Lupičky si domů přinesou kleštíky a spolu s nimi i viry a případně v naloupeném medu spory nosemy (o moru plodu nemluvě!). Důležité je proto vždy zasáhnout včas! Pokud se vám biologický boj nebo selekce na varroatoleranci nedaří, tak jak byste doufali, sáhněte k chemickým přípravkům raději pozdě, než-li později. Často nepůjde už o to, zachránit dané včelstvo, ale zabránit roznesení infekcí a parazitů do okolí. Tedy ochránit ostatní včelstva.

Bond-testy (Žít a nechat zemřít)

Takzvaný Bond test je jednoduchá metoda - jen sedíte na zadku a necháte přírodu dělat svoji práci za vás. Do naší převčelené krajiny se tato metoda moc nehodí. A nefunguje. Bondestu je každoročně vystaveno tisíce včelstev - ulétlých rojů, které se někde usadí a žijí nebo zemřou. Na své včelnici byste tedy dělali úplně totéž co stejně už dávno probíhá. A se stejným výsledkem. Bond test je zkrátka metoda pro hlupáky a lenochy. Musí se na to jít chytřeji! Zkrátka alternativně!